ČLÁNKY

Novinky ze světa tenisu, ale také něco z jeho historie. Zajímá vás zdravý životní styl? Co je biohacking? V sekci články si každý najde něco, co by ho mohlo zajímat.
shutterstock_1454722202-1280x883.jpg

3. 3. 2025

by Javorský

Kdy se objevují příznaky ADHD?

ADHD se často objevuje u dětí kolem 7 let. Může se ale objevit i kdykoliv během dospívání nebo po něm. Pokud se u neléčí symptomy, projeví se rušivé chování doma i ve škole. Pokyn k sezení v klidu a soustředění se na danou činnost je pro některé děti s ADHD téměř nemožný. To může vést k poruchám učení, zaostávání ve škole a rizikovému chování. (1)

Příznaky ADHD

Bez ohledu na to, jaký typ ADHD jedinec má, závažnost příznaků a úroveň, se kterou narušuje život, se značně liší. Jednotlivé symptomy a projevy jsou tyto:

  • Neschopnost klidně sedět
  • Snadno se nudí a rozptýlí
  • Potíže s dodržováním základních pokynů
  • Zhoršení paměti
  • Náchylnost ke ztrátě věcí
  • Zrychlená a nepřetržitá mluva
  • Neefektivní organizační schopnosti
  • Netrpělivost
  • Úzkosti
  • Nespavost
  • Velké a časté emoční výkyvy
  • Nízká tolerance k ostatním lidem
  • Sklony k častému hněvu
  • Nestabilní osobní vztahy

Výzkum také ukazuje, že jedinci s ADHD jsou vystaveni zvýšenému riziku závislostí. (2)

Co způsobuje ADHD?

Vědci identifikovali rozdíly ve struktuře a aktivitě mozku u jedinců s ADHD. Čelní lalok (3) je přední část našeho mozku, část za naším čelem. Čelní lalok je zodpovědný za plánování, pozornost, rozhodování a jazykové schopnosti. Ve zkratce by se tedy dalo říct, že je zodpovědný za záměrnou pozornost. Tato přední část mozku má tendenci u jedinců s ADHD dosáhnout své plné zralosti později než je tomu u jedinců neurotypických. Díky tomu je jejich schopnost záměrné pozornosti slabší. Mimo jiné vědci přišli také na to, že velké neuronové sítě a neurotransmitery fungují u lidí s ADHD odlišně.

Další možné příčiny a rizikové faktoru ADHD mohou zahrnovat:

  • Kouření – podle nedávné evropské studie publikované v European Child Adolescent Psychiatry je kouření matek během těhotenství spojeno s rozvojem ADHD (4) Studie také poznamenala, že kouření jednoho z rodičů po narození dítěte v jeho blízkosti může být spojeno s ADHD stejně tak jako vystavování se v raném věku olovu a dalším chemikáliím.
  • Strava a zdraví střev –  stále více je složení stravy spojováno s rozvojem ADHD. Spotřeba obilí, chemických aditiv, rafinovaného cukru, alergenů a umělých sladidel, zpracovaných potravin a GMO stále stoupá, zatímco spotřeba čerstvého ovoce, zeleniny a kvalitního masa klesá.
  • Poranění mozku
  • Genetická zátěž – mimo vnější faktory studie ukazují, že ADHD může má u některých jedinců genetickou vazbu. Pokud mají rodiče nebo prarodiče ADHD, je pravděpodobné, že se u nich rozvinou příznaky.

Přírodní léčba

To, co jíme, přímo ovlivňuje naše těla a chování. Zdravá strava bez známých spouštěčů této poruchy může v některých případech pomoci výrazně. (6) Zaměřit se na čisté, celistvé a nezpracované potraviny je klíčové.

  • Potraviny s vysokým obsahem bílkovin

Čisté zdroje bílkovin z organického masa, vejce z volného chovu, čerstvých ryb a bio mléčných výrobků, by měly být základem ADHD stravování pro děti i dospělé.

  • Železo

Nízká hladina železa je spojená s únavou, špatnou koncentrací, podrážděností, svalovou slabostí a mimo jiné i se syndromem propustného střeva.  Potraviny bohaté na železo zahrnují játra, steaky z hovězího masa, černé fazole, špenát, mangold a vaječné žloutky.

Železo můžeme také doplnit pomocí doplňků stravy.

Vhodný doplněk : Viridian – Liquid Iron

  • Vitamíny skupiny B

Zejména B6 je nezbytný pro funkci mozku, včetně produkce dopaminu a serotoninu.

Mezi zdroje patří tuňák a losos, kuřecí a krutí, špenát, sladké brambory a lískové ořechy.

Vhodný doplněk: Puhdisamo – B-komplex

  • Probiotika

Jogurty a kefíry, kysané zelí, kimchi, kombucha, jsou skvělým přirozeným zdrojem probiotik. Nezapomínejme také mikrobiom „krmit“ prebiotiky, které nejčastěji získáme konzumací potravin bohatých na vlákninu.

Vhodný doplněk: Optibac – Every Day

  • Omega 3

Tučné divoce žijící ryby z čistých vod jako je losos, tuňák, pstruh nebo treska jsou skvělým zdrojem omega 3 mastných kyselin.  Omega-3 mastné kyseliny, včetně DHA a EPA, obsažené v rybím tuku jsou kritické pro mozkovou funkci a jsou také silné protizánětlivé látky. Zdá se, že jejich suplementace snižuje příznaky ADHD, zlepšuje učení, snižuje úzkost a depresi a pomáhá předcházet některým formám rakoviny. Další studie publikovaná v Journal of American Academy of Pediatrics zjistila, že doplňky stravy nabízejí bezpečnou možnost léčby problémů se vzděláváním a chováním u dětí. Během tříměsíčního pokusu bylo zaznamenáno výrazné zlepšení ve čtení, pravopisu a chování. (8)

Vhodný doplněk : Arctic Blue – Omega3

  • GABA

GABA je aminokyselina životně důležitá pro zdravou funkci centrálního nervového systému. Působí jako uklidňující prostředek, pomáhá tlumit činnost nervové soustavy a blokuje některé nervové vzruchy. Před užitím doplňků obsahujících GABU nebo její prekurzory se poraďte se svým lékařem.

Vhodný doplněk : Hifas Da Terra – Mico – Leo

Životní styl

Mimo úpravu jídelníčku je také nesmírně důležité zaměřit se na:

  • Spánek

Nespavost a neklidný spánek jsou běžné příznaky ADHD. Nedávná studie zjistila, že behaviorální spánková intervence zlepšuje závažnost symptomů ADHD. Studie ukázala, že chování, kvalita života a fungování byly zachovány po dobu šesti měsíců po testu. (9)

Je životně důležité, aby si děti i dospělí vytvořili dobré večerní rutiny, které jim umožní se na konci dne uvolnit. Cílem by mělo být kvalitních osm hodin spánku každou noc.

  • Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita prokazatelně zlepšuje širokou škálu psychických potíží, u ADHD tomu není jinak. (10) U pacientů s ADHD pomáhá konkrétně s uvolňováním dopaminu, jakožto klíčového neurotransmiteru.

Závěrem

Pokud máte podezření, že vaše dítě nebo vy sami vykazujete známky ADHD navštivte svého ošetřujícího lékaře, psychologa nebo jiného odborníka, který se touto problematikou zabývá.

Autorka článku: Lucie Kokyová

(1) https://www.nimh.nih.gov/health/publications/attention-deficit-hyperactivity-disorder-in-children-and-teens-what-you-need-to-know

(2) Comings DE. Serotonin and the biochemical genetics of alcoholism: lessons from studies of attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and Tourette syndrome. Alcohol and Alcoholism (Oxford, Oxfordshire). Supplement. 1993 ;2:237-241. PMID: 7748306.

(3) Stuss DT. Frontal Lobe. In: Kreutzer JS, DeLuca J, Caplan B, eds. Encyclopedia of Clinical Neuropsychology. Cham Spinger; 2018:1480-1485. Accessed 11/4/2022.

(4) Effects of maternal and paternal smoking on attentional control in children with and without ADHD Marieke E. Altink,1,2 Dorine I. E. Slaats-Willemse,1,2 Nanda N. J. Rommelse,3 Cathelijne J. M. Buschgens,1 Ellen A. Fliers,1 Alejandro Arias-Vásquez,1,4 Xiaohui Xu,5 Barbara Franke,1,4 Joseph A. Sergeant,3 Stephen V. Faraone,6 and Jan K. Buitelaarcorresponding author1,2

(5) The influence of low level pre- and perinatal exposure to PCDD/Fs, PCBs, and lead on attention performance and attention-related behavior among German school-aged children: results from the Duisburg Birth Cohort Study Julia Neugebauer 1, Jürgen Wittsiepe 2, Monika Kasper-Sonnenberg 1, Nina Schöneck 3, Axel Schölmerich 3, Michael Wilhelm 1

(6) Park S, Cho SC, Hong YC, Oh SY, Kim JW, Shin MS, Kim BN, Yoo HJ, Cho IH, Bhang SY. Association between dietary behaviors and attention-deficit/hyperactivity disorder and learning disabilities in school-aged children. Psychiatry Res. 2012 Aug 15;198(3):468-76. doi: 10.1016/j.psychres.2012.02.012. Epub 2012 Sep 20. PMID: 22999993.

(7) Agostoni C, Nobile M, Ciappolino V, Delvecchio G, Tesei A, Turolo S, Crippa A, Mazzocchi A, Altamura CA, Brambilla P. The Role of Omega-3 Fatty Acids in Developmental Psychopathology: A Systematic Review on Early Psychosis, Autism, and ADHD. Int J Mol Sci. 2017 Dec 4;18(12):2608. doi: 10.3390/ijms18122608. PMID: 29207548; PMCID: PMC5751211.

(8) Alexandra J. Richardson, DPhil(Oxon); Paul Montgomery, DPhil(Oxon) Address correspondence to Alexandra J. Richardson, DPhil(Oxon), University Laboratory of Physiology, Parks Road, Oxford OX1 3PT, United Kingdom. Pediatrics (2005) 115 (5): 1360–1366.

(9) Hiscock H, Sciberras E, Mensah F, Gerner B, Efron D, Khano S, Oberklaid F. Impact of a behavioural sleep intervention on symptoms and sleep in children with attention deficit hyperactivity disorder, and parental mental health: randomised controlled trial. BMJ. 2015 Jan 20;350:h68. doi: 10.1136/bmj.h68. PMID: 25646809; PMCID: PMC4299655.

efia-bloudivy-nerv.jpg

3. 3. 2025

by Javorský

Bloudivý nerv a imunita?

Bloudivý nerv je nezbytný pro udržení imunitního systému pod kontrolou. Existuje úzká souvislost mezi chronickým stresem, fungováním imunity a zánětem. Stručně řečeno, krátkodobá aktivace sympatického nervového systému uvolňuje kortizol a pomáhá udržovat imunitní systém v rovnováze. Naopak dlouhodobý stres imunitu potlačuje. Aktivace bloudivého nervu udržuje imunitní systém pod kontrolou a uvolňuje řadu hormonů a enzymů jako je acetylcholin a oxytocin. To má za následek snížení zánětu, zlepšení paměti a pocit relaxace.

Vagový tonus

Bloudivý nerv ovlivňuje naše dýchání, trávící funkce a srdeční frekvenci. Čemu ale musíme věnovat zvláštní pozornost je tzv. vagový tonus. Jde o vnitřní biologický proces představující činnost bloudivého nervu. Zvýšení tonu bloudivého nervu aktivuje parasympatikus a tělo se tak dokáže po stresu rychleji uvolnit. V roce 2010 vědci objevili pozitivní zpětnou vazbu mezi vysokým tonem vagu, pozitivními emocemi a dobrým fyzickým zdravím. Jinými slovy, čím více zvýšíte svůj vagový tonus, tím více se zlepší vaše fyzické a duševní zdraví a naopak. (1)

„Je to skoro jako jin a jang. Vagová reakce snižuje stres. Snižuje nám srdeční tep a krevní tlak. Mění funkci určitých částí mozku, stimuluje trávení, všechny ty tělesné děje, které se odehrávají, když jsme uvolnění. “

— Dr. Mladen Golubic, MD, lékařský ředitel Clevelandské kliniky

Velmi zajímavým faktem také je, že studie dokonce prokázaly přenos vagového tonu z matky na dítě. Matky, které jsou během těhotenství depresivní, úzkostné a často nahněvané, mají nižší vagovou aktivitu. Jakmile své dítě porodí, novorozenec má také nízkou vagovou aktivitu a nízké hladiny hormonu dopaminu. (2,3,4)

Vagový tonus lze změřit sledováním určitých biologických procesů jako je srdeční frekvence, frekvence dýchání a variabilita srdeční frekvence, tzv. HRV. Když je variabilita srdeční frekvence vysoká, vagový tonus je také vysoký. Dochází tedy ke korelaci. (5,6,7)

Již bylo prokázáno, že stimulace bloudivého nervu a zvýšení tonusu vagu pomáhá léčit širokou škálu mozkových a duševních onemocnění, mezi které patří:

  • Deprese
  • Úzkostné poruchy
  • Alzheimerova choroba
  • Migrény
  • Fibromyalgie
  • Autismus
  • Tinnitus
  • Závislosti
  • Poruchy paměti
  • Roztroušená skleróza
  • Obsedantně kompulzivní porucha
  • Mozková traumata
  • Chronický únavový syndrom

Pro jedince s depresí, kteří nereagují na konvenční léčbu, dokonce FDA schválil chirurgicky implantované zařízení, které periodicky stimuluje bloudivý nerv – s velmi dobrými výsledky.(8,9,10)

Skvělou zprávou je, že lze stimulovat bloudivý nerv také přirozenou cestou.

Vystavujte se chladu

Bylo prokázáno, že akutní vystavení se chladu aktivuje nervus vagus a aktivuje také cholinergní neurony prostřednictvím jeho drah.(11) Pravidelné otužování snižuje přehnanou aktivitu sympatiku a zvyšuje aktivitu parasympatiku.(12) Existuje mnoho způsobů, jak se chladu vystavit. Můžete nejprve začít tím, že si oblečete o vrstvu méně než jste za chladnějších teplot zvyklí. Poté můžete zařadit studené sprchy. Zkuste další sprchu zakončit 30 sekundami studené vody a uvidíte, jak se budete cítit. Poté můžete časové úseky postupně prodlužovat. Efektivní jsou také ponory obličeje do ledové vody a ledové obklady.

Hluboké a pomalé dýchání

Většina lidí se každou minutu nadechne 10x až 14x. Zkuste si vědomě několikrát denně své dýchání uvědomit a snížit počet nádechů na 5-6. Docílíte toho tak, že se usadíte do pohodlné narovnané pozice nebo si lehnete na záda a začnete se pomalu 5 sekund nadechovat do bránice, oblast břicha by se měla rozšiřovat ven a do stran. Poté opět pomalu 5-6 sekund vydechujte, dlouhý výdech je klíčový pro stimulaci bloudivého nervu. Dýchejte takto 5-10 minut. Jedná se o skvělý způsob, jak se zbavit napětí a stresu a lze jej praktikovat kdekoliv. Bylo také prokázáno, že hluboké a pomalé dýchání snižuje úzkost a zvyšuje aktivaci parasympatiku skrze působení na bloudivý nerv. (13,14)

Zpěv, ohmování, kloktání

Vydáváním těchto zvuků aktivujeme hlasivky a svaly zadní části krku, které jsou s bloudivým nervem propojené, což vede ke zvýšení variability srdeční frekvence a vagového tonusu. (15)

Jóga a Tai Chi

Jedná se o relaxační techniky pro tělo i mysl, které skvěle stimulují bloudivý nerv a zvyšují parasympatikus. Studie prokázaly, že jóga zvyšuje hladiny GABA jakožto neurotransmiteru navozující pocity klidu. Vědci se domnívají, že se tak děje díky stimulaci vagových aferentů. (16,17,18,19) Tai chi působí velice podobně. Bylo také prokázáno, že tai chi zvyšuje variabilitu srdeční frekvence.(20)

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 jsou naprosto nezbytné pro správné fungování nervového systému a mozku. Pravidelná konzumace omega 3 snižuje tepovou frekvenci, zvyšuje variabilitu tepové frekvence a zvyšují aktivitu vagového tonu.(21,22,23,24). Dopřejte si ve svém jídelníčku kvalitní tučné ryby nebo zařaďte čistý rybí olej v rámci suplementace.

Cvičení

Nejenže má fyzická aktivita pozitivní vliv na mozkový růstový hormon, mitochondrie a pomáhá zvrátit kognitivní úpadky, ale pravidelná fyzická aktivita stimuluje bloudivý nerv. To vysvětluje, proč je pohyb tak moc důležitý pro náš mozek a mentální zdraví.(25) Najděte si sport nebo cvičební rutinu, která vás bude bavit, a zároveň ji dokážete provozovat konzistentně.

Masáže

Výzkumy ukazují, že masáže mohou stimulovat bloudivý nerv a zvýšit aktivitu bloudivého nervu .(26,27) Existují specifické oblasti těla, kterou lze nerv stimulovat. Například masáže chodidel (reflexní terapie) nebo masáže karotického sinu (oblast pravé strany krku).

Socializace a smích

Pozitivní sociální vazby zlepšují vagový tonus a zvyšují pozitivní emoce. (28,29) Sociální interakce pozitivního charakteru jsou často spojené se smíchem, který nejenže vyplavuje hormony štěstí, ale také zvyšuje variabilitu srdeční frekvence.(30)

Adaptogeny

Existuje mnoho druhů adaptogenů, které pomáhají uzdravovat a zlepšovat aktivitu bloudivého nervu, právě skrze pozitivní účinky na nervový systém. (31) Podrobně jsme se jim věnovali již v předchozích článcích.

Závěr

Optimální aktivita bloudivého nervu je stěžejní pro udržení mentálního zdraví. Stimulací bloudivého nervu můžete svému tělu poslat zprávu, že je čas se uvolnit a zbavit stresu, což vede k dlouhodobému zlepšení nálady, pohody a odolnosti.

Autorka článku: Lucie Kokyová

Zdroje:

(1) Kok, B. E., Coffey, K. A., Cohn, M. A., Catalino, L. I., Vacharkulksemsuk, T., Algoe, S. B., Brantley, M., & Fredrickson, B. L. (2013). How Positive Emotions Build Physical Health: Perceived Positive Social Connections Account for the Upward Spiral Between Positive Emotions and Vagal Tone. Psychological Science, 24(7), 1123-1132. https://doi.org/10.1177/0956797612470827

(2) Field T, Diego M, Hernandez-Reif M, Schanberg S, Kuhn C, Yando R, Bendell D. Pregnancy anxiety and comorbid depression and anger: effects on the fetus and neonate. Depress Anxiety. 2003;17(3):140-51. doi: 10.1002/da.10071. PMID: 12768648.

(3) Field T, Diego M, Hernandez-Reif M, Salman F, Schanberg S, Kuhn C, Yando R, Bendell D. Prenatal anger effects on the fetus and neonate. J Obstet Gynaecol. 2002 May;22(3):260-6. doi: 10.1080/01443610220130526. PMID: 12521495.

(4) Field T, Diego M. Vagal activity, early growth and emotional development. Infant Behav Dev. 2008 Sep;31(3):361-73. doi: 10.1016/j.infbeh.2007.12.008. Epub 2008 Mar 4. PMID: 18295898; PMCID: PMC2556849.

(5) http://circ.ahajournals.org/content/118/8/863.long

(6) https://en.wikipedia.org/wiki/Heart_rate_variability

(7) https://en.wikipedia.org/wiki/Vagal_tone

(8) https://www.webmd.com/depression/vagus-nerve-stimulation#1

(9) O’Reardon JP, Cristancho P, Peshek AD. Vagus Nerve Stimulation (VNS) and Treatment of Depression: To the Brainstem and Beyond. Psychiatry (Edgmont). 2006 May;3(5):54-63. PMID: 21103178; PMCID: PMC2990624.

(10) https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160204111728.htm

(11) Yuan PQ, Taché Y, Miampamba M, Yang H. Acute cold exposure induces vagally mediated Fos expression in gastric myenteric neurons in conscious rats. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. 2001 Aug;281(2):G560-8. doi: 10.1152/ajpgi.2001.281.2.G560. PMID: 11447037; PMCID: PMC8086409.

(12) Mäkinen TM, Mäntysaari M, Pääkkönen T, Jokelainen J, Palinkas LA, Hassi J, Leppäluoto J, Tahvanainen K, Rintamäki H. Autonomic nervous function during whole-body cold exposure before and after cold acclimation. Aviat Space Environ Med. 2008 Sep;79(9):875-82. doi: 10.3357/asem.2235.2008. PMID: 18785356.

(13) https://www.npr.org/2010/12/06/131734718/just-breathe-body-has-a-built-in-stress-reliever

(14) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2013/743504

(15) Vickhoff B, Malmgren H, Aström R, Nyberg G, Ekström SR, Engwall M, Snygg J, Nilsson M, Jörnsten R. Music structure determines heart rate variability of singers. Front Psychol. 2013 Jul 9;4:334. doi: 10.3389/fpsyg.2013.00334. Erratum in: Front Psychol. 2013 Sep 05;4:599. doi: 10.3389/fpsyg.2013.00599. PMID: 23847555; PMCID: PMC3705176.

(16) Streeter CC, Whitfield TH, Owen L, Rein T, Karri SK, Yakhkind A, Perlmutter R, Prescot A, Renshaw PF, Ciraulo DA, Jensen JE. Effects of yoga versus walking on mood, anxiety, and brain GABA levels: a randomized controlled MRS study. J Altern Complement Med. 2010 Nov;16(11):1145-52. doi: 10.1089/acm.2010.0007. Epub 2010 Aug 19. PMID: 20722471; PMCID: PMC3111147.

(17) Lee MS, Huh HJ, Kim BG, Ryu H, Lee HS, Kim JM, Chung HT. Effects of Qi-training on heart rate variability. Am J Chin Med. 2002;30(4):463-70. doi: 10.1142/S0192415X02000491. PMID: 12568274.

(18) Khattab K, Khattab AA, Ortak J, Richardt G, Bonnemeier H. Iyengar yoga increases cardiac parasympathetic nervous modulation among healthy yoga practitioners. Evid Based Complement Alternat Med. 2007 Dec;4(4):511-7. doi: 10.1093/ecam/nem087. PMID: 18227919; PMCID: PMC2176143.

(19) Nemeroff CB, Mayberg HS, Krahl SE, McNamara J, Frazer A, Henry TR, George MS, Charney DS, Brannan SK. VNS therapy in treatment-resistant depression: clinical evidence and putative neurobiological mechanisms. Neuropsychopharmacology. 2006 Jul;31(7):1345-55. doi: 10.1038/sj.npp.1301082. Epub 2006 Apr 19. Erratum in: Neuropsychopharmacology. 2006 Oct;31(10):2329. PMID: 16641939.

(20) Chang RY, Koo M, Yu ZR, Kan CB, Chu IT, Hsu CT, Chen CY. The effect of t’ai chi exercise on autonomic nervous function of patients with coronary artery disease. J Altern Complement Med. 2008 Nov;14(9):1107-13. doi: 10.1089/acm.2008.0166. PMID: 18991518.

(21) Christensen JH. Omega-3 polyunsaturated Fatty acids and heart rate variability. Front Physiol. 2011 Nov 16;2:84. doi: 10.3389/fphys.2011.00084. PMID: 22110443; PMCID: PMC3217222.

(22) O’Keefe JH Jr, Abuissa H, Sastre A, Steinhaus DM, Harris WS. Effects of omega-3 fatty acids on resting heart rate, heart rate recovery after exercise, and heart rate variability in men with healed myocardial infarctions and depressed ejection fractions. Am J Cardiol. 2006 Apr 15;97(8):1127-30. doi: 10.1016/j.amjcard.2005.11.025. Epub 2006 Mar 3. PMID: 16616012.

(23) Singer P, Shapiro H, Theilla M, Anbar R, Singer J, Cohen J. Anti-inflammatory properties of omega-3 fatty acids in critical illness: novel mechanisms and an integrative perspective. Intensive Care Med. 2008 Sep;34(9):1580-92. doi: 10.1007/s00134-008-1142-4. Epub 2008 May 7. PMID: 18461305.

(24) Skulas-Ray AC, Kris-Etherton PM, Harris WS, West SG. Effects of marine-derived omega-3 fatty acids on systemic hemodynamics at rest and during stress: a dose-response study. Ann Behav Med. 2012 Dec;44(3):301-8. doi: 10.1007/s12160-012-9393-2. PMID: 22865498; PMCID: PMC3653417.

(25) Wang Y, Kondo T, Suzukamo Y, Oouchida Y, Izumi S. Vagal nerve regulation is essential for the increase in gastric motility in response to mild exercise. Tohoku J Exp Med. 2010 Oct;222(2):155-63. doi: 10.1620/tjem.222.155. PMID: 20948179.

(26) Field T, Diego M, Hernandez-Reif M. Potential underlying mechanisms for greater weight gain in massaged preterm infants. Infant Behav Dev. 2011 Jun;34(3):383-9. doi: 10.1016/j.infbeh.2010.12.001. Epub 2011 May 13. PMID: 21570125; PMCID: PMC3133856.

(27) Field T, Diego M, Hernandez-Reif M. Preterm infant massage therapy research: a review. Infant Behav Dev. 2010 Apr;33(2):115-24. doi: 10.1016/j.infbeh.2009.12.004. PMID: 20137814; PMCID: PMC2844909.

(28) Kok BE, Coffey KA, Cohn MA, Catalino LI, Vacharkulksemsuk T, Algoe SB, Brantley M, Fredrickson BL. How positive emotions build physical health: perceived positive social connections account for the upward spiral between positive emotions and vagal tone. Psychol Sci. 2013 Jul 1;24(7):1123-32. doi: 10.1177/0956797612470827. Epub 2013 May 6. Erratum in: Psychol Sci. 2016 Jun;27(6):931. doi: 10.1177/0956797616647346. PMID: 23649562.

IMG_7446.jpg

2. 3. 2025

by Javorský

„Všem pochybovačům mnohokrát děkuji!
Byli to právě oni, kdo mě vždy tlačil kupředu.“

Usain Bolt, bývalý jamajský sprinter, mnohonásobný
olympijský vítěz a držitel světových rekordů na krátké tratě

Motivace je základní stavební kámen k praktikování sportu a dosahování sportovních výkonů. Bez motivace bychom ani ty nejtalentovanější sportovce neviděli na hřišti. Někdy se možná ptáme, odkud profesionální sportovci motivaci čerpají. U některých sportů už v prvním kole polovina sportovců vypadne, takže pro ně soutěž končí a jedou domů. A tak existují sportovci, kteří několik týdnů za sebou nevyhrají jediný zápas. Přesto však každý den znova vstanou, tvrdě trénují, správně jedí, dostatečně spí a pečují o své fyzické a duševní zdraví. Jsou lidé, kteří si myslí, že to tito sportovci dělají pouze pro peníze a slávu. Faktem ale je, že velké peněžní částky, kontrakty se
sponzory a celosvětový věhlas jsou dány pouze malému počtu vrcholových sportovců. Většina závodních sportovců má peněz málo, nemůže si platit vlastního kouče a široké publikum o nich nikdy ani neslyšelo. Tito sportovci mají proto zcela jinou motivaci. Snaží se docílit určitého osobního cíle, chtějí sami sebe rozvíjet tím, že jezdí po světě a vše si sami zařídí. Nebo to dělají čistě pro radost ze sportu. A jaký je efekt těchto různých motivů? 

Co může sportovec, rodič, klubový funkcionář nebo kouč udělat pro to, aby motivaci optimalizoval a vytvořil správné podmínky?

Je nezbytné si uvědomit, že od prvního dne, kdy je dítě zapsáno na určitý trénink, ovlivňuje motivace jeho chování, a to ať už se jedná o pečlivou přípravu sportovní tašky na první trénink (vedení), nebo o samostatné cvičení navíc (protože trénování je dítěti příjemné nebo proto, že ho okolí pochválilo za to, že se naučilo něco nového či projevilo oddanost, případně po ne zcela dobrém začátku zvýšilo úsilí a začalo se zlepšovat…). Míra motivace může být zdrojem spokojenosti a hrdosti, zároveň ale i zdrojem nepochopení, nebo dokonce frustrace rodičů, spolutrénujících, trenéra/kouče či sportovních organizátorů.

Velký vliv na motivaci má stanovení cílů. Dosažení cílů (neboli pocit úspěchu) se postará o růst sebedůvěry a stanovení cílů se postará o růst motivace. Stanovení cílů je výzvou, která nás donutí hledat nové strategie, umožní evaluaci a nasměruje naše snažení. S cílem před očima víme, kam míříme…

Pochopení motivace, oddanosti sportu, vedení a bojovnosti 

Získali jsme první dojem o tom, co znamenají termíny motivace, oddanost sportu, vedení a bojovnost a také proč jsou pro sportovce tak důležité. 

Vnitřní a vnější motivace

Motivaci lze také analyzovat na základě rozdělení na vnitřní a vnější. U vnitřní motivace stojí v centru potěšení z činnosti samotné. Sportovec si užívá sport – motivace tedy přichází zevnitř. U vnější motivace jde o ocenění z okolí. Pokud netrénujeme, nebudeme vybráni do dobrého týmu a ztratíme své postavení, nedostaneme od rodičů novou výbavu atd. Nyní se podívejme na rozdíly mezi vnitřní a vnější motivací a na jejich důsledky v praxi.

Vnitřní motivace

Když je sportovec vnitřně motivován, jedná se o zdroj motivace zcela uvnitř něj. Těší ho, co dělá. Zcela se věnuje této aktivitě nebo rozvoji nutných schopností a užívá si radost z toho, co dělá. Sport sám je pro něj zajímavý, takže tvrdě trénovat, vydržet a investovat do něj hodně času považuje za samozřejmé. Je dokonce schopen akceptovat i trest za to, že se tomuto potěšení věnuje tak dlouho. Dítě, které ví, že už musí jít domů, ale nechce opustit činnost,která mu přináší tolik potěšení, přestože ví, že bude za pozdní příchod domů potrestáno, je rovněž vnitřně velmi motivované.

Vnitřní motivaci je možné rozdělit do tří podkategorií:

1. Faktory úspěchu – sportovec chce ukázat svoje schopnosti a uspět. V centru stojí zažití úspěchu. Chce docílit výsledků a ukázat, které specifické schopnosti vyvinul. (Tak se může golfista radovat, že umí krásně čipovat na green, hráč badmintonu hrát smeče ve vysokém výskoku a bruslař provádět velmi ostré zatáčky na ledu atd.)

2. Faktory stimulující – sportovec se chce těšit z napětí při závodu, zažít flow
neboli plynutí. To je stav, kdy jsou lidé tak koncentrovaní na svoji činnost, že zapomenou na všechno kolem sebe. Tato zkušenost je velice příjemná, proto člověk často udělá vše jen proto, aby si tento pocit zopakoval. (Plavci je příjemný způsob, jakým se pohybuje ve vodě, lyžař si užívá, když provádí rychle za sebou zatáčky a drží rovnováhu atd.)

3. Faktory znalosti – jedná se o sportovcovu zvědavost, chuť něco se naučit a pochopit, jak to funguje. V centru stojí zlepšení znalostí. Sportovce fascinuje nová technika, nový materiál, něco nového, co může vymyslet nebo vyzkoušet. (Tenista může mít radost z toho, že ví, jaké problémy udělá soupeři pomocí tzv. kickservice atd.)

S vnitřní motivací souvisejí i tři psychologické touhy člověka: touha po schopnosti, touha po autonomii a touha někam patřit. A právě pomocí jedné nebo více z těchto tužeb můžeme mít jakožto trenéři, rodiče, funkcionáři či vedoucí v klubu na sportovce vliv.

1. Touha po schopnosti: Sportovec touží po tom, aby měl úspěch. Pokud nikdy nezažije úspěch, je pro něj obtížné, ne-li přímo nemožné, aby sportu věnoval energii. Úspěch

zažijeme při dosažení svého cíle. Cíl může být různý. Může to být například cíl technický, jako je vylepšení techniky běhu u triatlonového atleta, tak aby ztrácel méně energie. Jestliže se mu cíle podaří dosáhnout, zažívá sportovec potěšení a je motivován k tomu věnovat sportu energii a čas.

Celý text byl použit a více se dočtete v knize : Mentální trénink v individuálních sportech, kterou vydala společnost Grada autorské dvojici Jan Pavel . Alena Pavlová. Tuto publikaci lze jednoduše zakoupit buď ve formátu PDF nebo v tištěné verzi na stránkách vydavatele www.grada.cz nebo ve vybraných knihkupectvích.
IMG_7441-1280x1280.jpg

2. 3. 2025

by Javorský

„Sebedůvěra je ve hře nejdůležitějším individuálním aspektem. A nezáleží na tom, jak velký je váš přirozený talent, existuje jen jedna cesta, jak sebedůvěru získat a následně si ji i udržet – prací.“

Jack Nicklaus, bývalý americký hráč golfu;
získal titul nejlepšího mužského sportovce 20. století v individuálních sportech

Sebedůvěra ovlivňuje sportovní výkon nejrůznějším způsobem. Velké sebevědomí se může postarat o to, že v důležitých momentech podá sportovec svůj nejlepší výkon a po celou dobu hry zůstane motivován, jelikož věří, že je schopen dosáhnout svých osobních cílů. Sportovci s velkou sebedůvěrou jsou iniciativnější a v různých situacích vykazují větší sebejistotu. Uvědomují si, že špatný výkon nebo prohra jsou občas normální, proto na to nahlížejí jako na motivaci k dosažení svého cíle. To, že v sebe někdo věří, lze poznat na výrazu očí, na způsobu chůze, držení těla, na tom, jakým způsobem mluví,ale a i na tom, jak dokáže bojovat. Ztráta sebevědomí má proto negativní vliv na výkon, způsob hry, ale i na přesnost. Získání potřebné sebedůvěry zpět může někdy stát více času než zahojení zranění.
Fakt, že právě teď čtete tuto část , možná znamená, že nemáte o zdravou dávku sebedůvěry nouzi. Anebo si možná myslíte, že by vaše sebedůvěra mohla být na sportovišti (nebo i mimo něj) o trochu lepší. Nebo hledáte způsob, jak sportovcům pomoci překonávat jejich strach z neúspěchu, případně máte na starosti tým mladých sportovců a hledáte správný způsob, jak je vést, aby i oni našli tu správnou dávku sebedůvěry. Ať už je vaše situace jakákoliv,

potřebujete znát jasnou a dobře podloženou odpověď použitelnou přímo v praxi na následující dvě otázky:

1. Co mi dodává sebedůvěru?

2. Co mi sebedůvěru bere?

Sebevědomí sportovci budou dříve přesvědčeni o tom, že dokážou více,dále a lépe. Neustupují totiž před výzvou. Sportovci s menší sebedůvěrou často ani nepomyslí, že by mohli dosáhnout něčeho lépe, a i proto se někdy ani neodváží o to pokusit. Sebevědomí zde hraje opravdu velikou roli. Už teď tedy můžeme použít první radu založenou na zmíněném úvodním cvičení.

Ve sportu zkrátka můžeme dokázat víc, než si myslíme! V mnoha situacích dokážeme víc, než si myslíme!

JAK ROZVÍJET SEBEDŮVĚRU U MALÝCH DĚTÍ

Každý z nás chce zajisté podporovat rozvíjení sebedůvěry u (malých) dětí.
Děti, které jsou sebevědomé, pociťují více radosti z činností, které dělají, cítí
se lépe v různých sociálních situacích, častěji se ukazují ve svém nejlepším světle, jsou příjemnější, šťastnější, prokazují větší iniciativu a jsou méně vystaveny šikaně. Obecně jsou děti citlivější na pozitivní efekty toho, co umějí,než dospělí. Dospělí jsou formovaní a v průběhu let se u nich již jisté základní chování (tedy způsob myšlení) vyvinulo. Jejich věcná nebo osobní orientace již vznikla. Někteří jsou zvyklí myslet především na zlepšení svého stylu, jiní myslí na to, že chtějí (nebo že musejí) být lepší než ostatní. I proto je u dětí nezbytné, aby se u nich správně vyvinuly jejich schopnosti. V okolí, které je orientované na schopnosti, se pak naučí hledat zejména vnitřní důvody. A to je velmi důležité pro růst sebedůvěry. Vedle toho jsou děti citlivější na tři již zmíněné faktory, které tvoří model sebedůvěry: úspěch, imitaci a zpětnou vazba neboli feedback. Zažít úspěch je tedy pro děti ještě důležitější než pro
dospělé. Mnoho programů pro malé soutěžící s tím počítá a pracuje s různými úrovněmi, přizpůsobenými pravidly a s vhodným materiálem. A jelikož jsou všechny stupně výcviku uzpůsobeny dětem, zažijou tak mnohem více úspěchů, než kdyby musely akceptovat pravidla pro sport dospělých a používat velké a těžké materiály vhodné pro dospělé. Sport tak může být provozován mnohem jednodušeji, přičemž jeho základní idea zůstane zachována. Děti jsou dále velmi citivé na imitaci. Učí se především vizuálně a jsou zvyklé věci imitovat. Také platí, že čím více se jim model (příklad)podobá, tím lépe. Dobrý trenér to ví, a nechá proto dítě občas něco předvést.

Zejména když se jedná o něco nového, co je třeba se naučit a co ještě (tak dobře) samy neumějí, rychleji si řeknou: „Když to umí on, zvládnu to taky.“
Děti velmi reagují na zpětnou vazbu. Jak jsme již zmínili, poměr odměna ku trestu (neboli pozitivní ku negativnímu), by měl být v poměru čtyři ku jedné.
Uděláme velmi dobře, když se u dětí budeme snažit o poměr deset ku jedné!
S negativním feedbackem musíme být u dětí vždy velice opatrní, a to v jakékoliv formě.

To platí také pro mimoslovní komunikaci kouče nebo rodičů.
Výraz vašeho obličeje je pro děti velmi důležitý. Děti vnímají trenéra, který se neusmívá, jako že se „zlobí“. Při mnoha dětských programech se udílejí pochvalné nálepky jako ocenění některých výkonů a diplomy po ukončení her nebo jejich částí – a to má velký význam!

Celý text byl použit a více se dočtete v knize : Mentální trénink v individuálních sportech, kterou vydala společnost Grada autorské dvojici Jan Pavel . Alena Pavlová. Tuto publikaci lze jednoduše zakoupit buď ve formátu PDF nebo tištěnou verzi na stránkách vydavatele www.grada.cz nebo ve vybraných knihkupectvích.


 

 

im-611992-1-1280x1280.jpg

27. 2. 2025

by Javorský

EMOCE

Jedním ze sportů, který ve sportovcích vyvolává silné emoce, je tenis. Příkladem hráče, známého vysokou emocionální expresí (tedy výbušnou povahou) a záchvaty zlosti, je bývalý tenista John McEnroe. Sám ke svým emocím poznamenal: „Rád bych toho lva v sobě zkrotil, ovšem bez uhašení vnitřního ohně.“

Je důležité si uvědomit, že i pozitivní emoce zanechávají výraznou stopu.
Tak například badmintonista Lin Dan či golfista Tiger Woods dokázali své
vítězné body řádně oslavit. Když sportovec slaví vítězný bod, dostaví se u něj
pozitivní emoce. Pokud sportovec považuje to, co právě udělal, za hloupou
chybu, nastává u něj emoce negativní. Dá se proto říct, že si každý sám diktuje vlastní emoce tím, jakou nálepku udělí za konkrétní situace svému výkonu. V emočních projevech navíc existují velké individuální rozdíly a jakožto sportovní diváci můžeme denně pozorovat desítky individuálních projevů emocí u mužů-sportovců a u žen-sportovkyň.

Sami sportovci své emoce většinou popisují jakožto pozitivní nebo negativní. Pozitivní emoce mohou představovat hrdé pocity z dobrého výkonu či z vítězství, případně vzrušení ze závodu samotného. Oproti tomu negativní emoce mohou způsobit frustraci z prohry, zlost na vlastní špatný výkon,případně strach ze zranění. Na rozdíl od toho, co sportovci sami pociťují,nemusejí pozitivní emoce vždy vést k lepšímu výsledku (stejně jako negativní emoce nevedou vždy k výsledku horšímu). Hrdý pocit z vítězství přináší zejména pocit uspokojení, zároveň však může způsobit hlad po lepších výkonech, což může mít za následek zhoršení příštího výkonu a snížení úrovně.

Stejně tak negativní emoce (frustrace a zlost) mohou sportovce motivovat k tvrdému tréninku a následně vést ke zlepšení výkonu.

Přesnější rozdělení emocí ukážeme pomocí kombinace dvou protichůdných principů. Na jedné straně stojí aktivující a tlumicí emoce a na straně druhé se pak nacházejí emoce příjemné a nepříjemné.

Obr. 5 Rozdělení emocí

Emoce, které pravidelně prožíváme, můžeme umístit do tohoto vzoru. Je důležité si uvědomit, které emoce nám jakožto sportovcům pomáhají zvýšit výkon a které náš výkon naopak zhoršují.

• Příjemné a aktivující emoce považujeme za optimální pro zvýšení výkonu. Takové emoce se starají o zvýšení snahy a úsilí, zvyšují sebedůvěru a snižují negativní napětí. Potěšení ze hry a následný úspěch se postarají o to, že sportovci ve sportu pokračují.

• Příjemné a tlumicí emoce jsou často pociťovány pozitivně, avšak výkon nijak nezlepšují. To je způsobeno tím, že takové emoce sportovci dávají pocit, že cíle už bylo dosaženo. Takové pocity přicházejí zejména v okamžiku, kdy sportovec vede v utkání či závodě a domnívá se, že má výhru v kapse.


• Nepříjemné aktivující emoce nejsou pro hráče vždy příjemné, ale zato dokážou již v krátkém čase dát impuls k potřebné motivaci. Nejsme zastánci toho, že by sportovec neměl v žádném případě projevit svou frustraci nebo naštvanost, ovšem měl by tak učinit pouze za podmínek, že mu tento projev nevezme chuť dál bojovat, případně jej jeho zloba zcela neochromí.

• Nepříjemné (tlumicí) emoce jsou tím nejhorším, co může soutěžícího potkat. Nejenže přinášejí opravdu špatné pocity, ale zároveň se postarají i o špatný výkon. Sportovce ovlivňují dvěma způsoby. Některé (jako například panika) se mohou postarat o to, že se sportovec příliš snaží,ale přitom je až enormně napjatý. Technické provedení se tím dostávádo problémů. Jiné emoce (jako například zoufalství ze situace, která se
zdá být bezvýchodná) vedou k tomu, že sportovec zcela ztuhne a již není schopen akce.

Je takový stav výjimečný? Rozhodně ne! Emoce k soutěži patří, každý sportovec je v menší či ve větší míře prožívá.

Celý text je čerpán a více se dočtete v knize : Mentální trénink v individuálních sportech, kterou vydala společnost Grada autorské dvojici Jan Pavel . Alena Pavlová.

Tuto publikaci lze jednoduše zakoupit buď ve formátu PDF nebo v tištěné verzi na stránkách vydavatele www.grada.cz nebo ve vybraných knihkupectvích.

JVU8741-1280x861.jpg

27. 2. 2025

by Javorský

Začít hrát tenis je skvělý způsob, jak zlepšit svou fyzickou kondici, naučit se nové dovednosti a poznat nové lidi. Zde je několik kroků, jak se do tenisu zapojit :

  • Výběr vhodného tenisového klubu nebo centra 
  • Školský systém – Tenis do škol

Projekt Tenis do škol je prostředek seznámení dětí s tenisem . V jeho návaznosti mohou děti jednoduše vstoupit do systému, který je pro ně a jejich rodiče jasný a srozumitelný. Stejný člověk, trenér, který se jim věnuje ve škole s nimi může kontinuelně pokračovat v klubu. Svěřenec , pakliže o to stojí může již od prvního roku začít hrát v systému soutěží pořádaných ČTS . V návaznosti na celosvětový koncept mezinárodní tenisové federace ITF „Play and stay“ kdy hlavní myšlenkou kampaně je představit tenis jako sport, ve kterém je možno hrát utkání již během první tréninkové jednotky. Cílem je tak umožnit zejména dětem hrát tenis již od nízkého věku na menším dvorci, s nižší sítí, menšími a lehčími raketami a míči s nižším tlakem. Když je začínající hráč starší, může v klubu začít hrát jarní ligu smíšených družstvech 1-3-4 ČTS  . 

ČTS

Český tenisový svaz (ČTS) je hlavní organizací zodpovědnou za řízení a rozvoj tenisu v České republice. Jeho hlavní aktivity zahrnují:

Organizace a řízení tenisových soutěží: ČTS pořádá a dohlíží na různé turnaje a ligy pro hráče všech věkových kategorií a úrovní. To zahrnuje jak národní mistrovství, tak i regionální soutěže.

Správa národních reprezentačních týmů: ČTS je odpovědný za výběr, přípravu a podporu českých tenisových reprezentantů na mezinárodních soutěžích, jako jsou Davis Cup a Fed Cup.

Vzdělávání a certifikace trenérů a rozhodčích: Svaz organizuje školení a semináře pro trenéry a rozhodčí, aby zajistil vysokou úroveň odbornosti v českém tenisu.

Podpora mládežnického tenisu: ČTS se zaměřuje na rozvoj mladých talentů prostřednictvím různých programů a akademií, které poskytují tréninkové příležitosti pro nadějné hráče.

Propagace tenisu a zvyšování členské základny: Svaz aktivně pracuje na popularizaci tenisu v České republice a podporuje kluby v náboru nových členů. Například od září do listopadu 2024 nabízí prémii 100 Kč za každého nově zapsaného člena klubu do Informačního systému ČTS.

Zastupování českého tenisu v mezinárodních organizacích: ČTS reprezentuje Českou republiku v mezinárodních tenisových federacích a podílí se na tvorbě pravidel a standardů v rámci světového tenisu.

Pro více informací o aktivitách a aktuálních projektech Českého tenisového svazu můžete navštívit jejich oficiální webové stránky.

IMG_6858.jpeg

26. 2. 2025

by Javorský

 

Jak efektivně trénovat pozornost a koncentraci?

Praktické tipy, jak začít trénovat svůj mozek pro lepší koncentraci.

public-2.avif

25. 2. 2025

by Javorský

Proč právě #JustLiveWell?

Řada produktů #JustLiveWell vznikla pro lidi, kteří se v uspěchaném světě snaží s dobou udržet tempo, a přitom usilují o zdravou životosprávu.

Na policích obchodních domů jako je Billa nebo Kaufland proto teď můžete najít výrobky nesoucí názvy Breakfast!, Whey!, Pancake!, Oat! a Bar!. Tyto produkty vznikly právě proto, aby nám usnadnily naše počínání s tím, jak si připravit zdravou snídani či svačinu, která nám doplní všechny důležité živiny, a přitom s jejich přípravou není téměř žádná práce.

A mimochodem tváří této řady je Petra Kvitová, která o náročném životním tempu ví své.

Když na snídani zkrátka není čas

Ač by se to našim prarodičům dříve zdálo podivné, dnes není nic divného na tom, že celá řada z nás sní své první jídlo až v době oběda.

A jaký k tomu je důvod? Pořád spěcháme a na to, co by mělo být důležité právě pro nás, si zkrátka neumíme najít čas. Od naší snídaně nás obvykle odradí její příprava, a tak ji mnozí odbydou kouskem pečiva a jiní ji pro jistotu úplně vynechají.

Ale co takhle mít v ruce kouzelný pytlík, který stačí nasypat do misky, zalít vodou a rázem mít na stole kvalitní, a přitom chutnou snídani? A právě pro tento okamžik byla v olomoucké firmě Nutrend stvořena snídaně Protein Breakfast.

Jídlo, které si připravíme doslova během pár sekund. Ideální i pro ty z vás, kteří máte ráno obvykle velmi na spěch. A věřte, že se pak během dne budete cítit o poznání lépe, protože vaše tělo dostane přesně to, co potřebuje.

Snídaňová kaše Protein Breakfast obsahuje kvalitní sacharidy s dostatkem vlákniny, přičemž její složení tvoří 30 % bílkovin. Dále je bohatá na vápník a také velice důležitý vitamin D, kterého má naše populace obecně značný nedostatek. A pro optimální stav kostí je přidán také vitamin K2.

Kouzelné palačinky do pěti minut

Není to jen kaše, kterou si k snídani či svačině můžeme připravit jako mávnutím hůlky. Poslední dobou jsou ve fitness komunitě velmi oblíbené palačinky, pancaky a vafle na mnoho způsobů. Abyste to s přípravou neměli složité, připravili jsme pro vás Protein Pancake, které podobně jako Protein Breakfast obsahují 31 % bílkovin a kvalitní zdroje sacharidů.

Prášek stačí zalít vodou, jemně promíchat a vylít na pánev. Během chviličky máte na talíři chutnou snídani. Hotové palačinky, či vafle (záleží, jaký tvar jim dáte), můžete polít například čekankovým sirupem, nasypat na ně pár malin a borůvek a výživná dobrota je připravena!

Prostě jen dobrý WHEY protein

Komunita cvičenců už by si bez něj život možná nedokázala představit, ale i široká veřejnost se už začíná o benefitech syrovátkového neboli Whey Proteinu dozvídat. Z bílkovin se skládá celé naše tělo a jejich příjem by nám neměl být lhostejný, pokud chceme, aby správně fungovalo. A whey protein je jednou z vůbec nejhodnotnějších potravin, ze kterých můžeme snadno stravitelné bílkoviny vstřebat.

Mít takhle sebou praktický sáček, který si kdykoliv otevřu a namíchám koktejl výborné mléčné chuti, to se zkrátka hodí. Ať už je to po sportu, nebo jako svačinka, kvalitní bílkoviny WPC proteinu podpoří svalový růst a zaženou hlad i chutě zase na chvíli pryč.

 

Dvě tyčinky nejen pro slečinky

Oat! a Bar! jsou dvě tyčinky, ale každá z nich si razí svou vlastní cestu.

První z nich Oat! je tyčinka typu flapjack, jedná se tedy o ovesnou tyčinku, která má úkol dodat nám energii po výkonu, nebo před tím, než se pustíme do práce, kde energii budeme potřebovat.

Naproti tomu Bar! je tyčinka, která se může hodit jako svačinka i do redukčních diet, a přesto nám svou příjemnou sladkou chutí omámí smysly. Jedná se o proteinovou tyčinku s vyváženým poměrem bílkovin vůči sacharidům bez konzervantů a bez lepku, takže si ji stejně jako ovesnou Oat! může vychutnat i celiak.

Obě tyčinky jsou vyráběny z kvalitních surovin a jejich chuť je znamenitá. Bar! se vyrábí v příchutích čokolády, maliny, kokosu či banánu a ovesná Oat! v příchutích čokoláda & kokos a čokoláda & banán.

Ochutnejte je a věřte, že za vyzkoušení rozhodně stojí.

 

Autor : Jakub Prchal

public-5.avif

25. 2. 2025

by Javorský

Jarní detox

Pociťujete v jarním období zvýšenou vyčerpanost a náladovost? Takzvaná „jarní únava“ je reakcí lidského organismu na často se střídající oteplení a ochlazení, nedostatkem vitamínů (zejména vitamínu D) a minerálů po náročné zimě.

Z tohoto důvodu býváme na jaře více nemocní, paradoxně i tehdy, když je venku momentálně slunečné a suché počasí – které však nezaručuje stále teploty. Častým řešením pro mnohé z nás je absolvovat určitou formu očištění těla, různé druhy detoxikačních kúr nebo půstů. V mnoha případech tyto pokusy nemusí přinést kýžený efekt – spíše to bývá naopak. Zejména pokud se někteří cítí být odborníky a dělají si domácí „klystýr“ s různými zvláštními roztoky, nebo se pustí do týdenního půstu, na jehož konci odpadnou a jsou hospitalizováni v nemocnici na podvýživu, demineralizaci, avitaminózu nebo nebezpečně nízký krevní tlak.

Chcete-li přece jen okusit půst, nedávejte si laťku příliš vysoko. Půst je totiž náročný stav organismu i duše, na který je třeba dlouho fyzicky i psychicky připravovat. V případě, že se nechcete stát nadšencem půstu na dlouhé tratě, vyzkoušejte raději jednodenní půst, který by měl zvládnout každý relativně zdravý člověk. Během jednoho dne vynechejte stravu, pijte dostatečné množství vody, zeleného a bylinného čaje (na pročištění je vhodný například kopřivový), odpočívejte, vychutnávejte si čerstvý vzduch a slunce na nenáročné procházce nebo se věnujte mírné pohybové aktivitě. Na den půstu není dobré mít naplánované náročnější pracovní úkoly, duševní či fyzické aktivity, protože vaše výkonnost bude mírně oslabena.

Běžnému zdravému člověku, který cítí potřebu na jaře absolvovat určitou očistu, se doporučuje zkusit mírnější a slibnější cestu. Například udělat revizi svých stravovacích návyků a generální úklid své spíže. Rovněž je vhodné vzpomenout si na zásady pitného režimu a oprášit kolo či najít domácí rotoped pod haldou prádla.

V následujících řádcích doporučuji konkrétnější typy pro jednoduchou jarní očistu.

Pravidelný pitný režim dokáže zázraky. Přes den se proto budeme zabývat pitným režimem průběžně a bez jeho zanedbání. Ať už vážíte více nebo méně, tak 2 litry přijaté čiré tekutiny bude minimum a jedná se především přísun čisté vody (neperlivé, nejlépe pramenité jako voda NARTES) bez dalších ochucujících složek. Takže to zásadní, co bychom měli zrána udělat, je: vypít před snídaní alespoň jeden až dva čtvrtlitry čisté vody, nahřáté na teplotu vyšší, než je lidské tělo, zhruba nad 40 stupňů Celsia. Jakmile se voda trávicím traktem posune dále, vypijeme nápoj Fresh (z čerstvě vymačkané ovocné šťávy), po jeho strávení pak pokračujeme buď menším ovocným salátem anebo zeleninovou šťávou, vždy doplněno oříšky či semínky. V případě lze použít jako pohotovostní svačinku oříškovou tyčinku DENUTS nebo ovocnou RAW BAR či VEGAN PROTEIN FRUIT BAR s obsahem semínek. Asi hodinku před plánovaným obědem konzumujeme zeleninový salát, někdy z kořenové zeleniny, jindy z listové. Využívejte listovou zeleninu s chlorofylem a také všechny její červeně / vínově /fialově zbarvené druhy, jež poskytují tělu antokyany, se silnou antioxidační schopností vůči tzv. volným kyslíkovým radikálům: červenou řepu (vařenou a nakrájenou na plátky nebo strouhanou syrovou se sladkokyselou zálivkou a čerstvým křenem atp.), červeně zbarvenou čekanku (na půlky, opečené na grilovací pánvi z obou stran, aby se propekla a zůstala uvnitř šťavnatá) a další druhy zeleniny, které si sami vyhledáte. (Totéž o tomto barvivu platí i o ovoci.). Dále nás bude zajímat zelenina s betakarotenem, tj. oranžové a žluté druhy mrkve a karotka, také bílá a černá ředkev, ředkvičky. U listové zeleniny nezapomeneme kromě různých druhů hlávkového salátu a špenátu také na mangold, též různých druhů od světle zelených tenkých listů přes robustní brčálově zelené a bílé až po načervenalé v řapících. Zálivkou bude voda s citrónem nebo jedna lžíce olivového oleje extra virgin a česnekem utřeným s mořskou solí (doporučuji vyzkoušet i medvědí česnek). Průběžně celý den po menších dávkách popíjíme vlažnou pramenitou vodu nebo čaje: Můžeme střídat různé bylinné, zelené a bílé čaje.

Při detoxikaci a očistě organismu hraje zásadní roli jídelníček, kdy se vyhneme především jednoduchým cukrům, nasyceným tukům a alkoholickým nápojům. Zapomeneme na uzeniny všeho druhu, minimalizujeme červené maso, mléčné výrobky omezíme na zakysané a neochucené (například bílý jogurt či kefír) po dobu tohoto očistného období optimálně tří až deset dnů. Jídla dochucujeme křenem, cibulí, česnekem, petrželí a pažitkou, kerblíkem, koriandrem, koprem … bylinkami, co jsou potraviny prospěšné díky látkám, které obsahují a různým způsobem podpoří detoxikaci – ať už zrychlují cirkulaci krve a odplavení toxinů, urychlují trávicí proces, ochraňují jaterní buňky, či obsahují antioxidanty, které působí proti toxinům a zvyšují imunitu a tak podobně. Krom zmíněné zeleniny a ovoce tedy vyzvednu ještě na závěr používání koření a bylinek, které pozvednou jídlo do nových dimenzí. Nejzdravější a nejlahodnější jsou bylinky čerstvé, proto je přidáváme především do salátů a do teplých pokrmů až ke konci přípravy.

Bazalka je výtečná v rajčatovém salátu, k italským těstovinám i k pokrmům z hub. Rozmarýn, šalvěj či tymián se používají na ochucení drůbeže a ryb. Máta je výborná nejen k tradičnímu okurkovému salátu, ale i k salátu ovocnému a sladkým dezertům. Saturejka a yzop se hodí k luštěninám, které navíc díky ní nepůsobí tolik nadýmavě. Estragon se přidává do polévek a pokrmů z ryb. Oregano či čerstvá majoránka zpestří pokrmy z brambor a neobejde se bez nich pizza i mnohé těstoviny. Listy fenyklu se přidávají do polévek a k dušené zelenině. Myrta či majoránka dodají grilovanému masu příchuť, i pokud se jejich větvička pouze položí na oheň.

Jarní únava by neměla být brzdou k vašim cílům, ať už se týkají štíhlejší postavy nebo pracovního či sportovního úspěchu, a proto se jí nebojte a bojujte proti ní osvědčenými zbraněmi – pravidelnou a rozmanitou stravou, dostatečným příjmem tekutin a zejména aktivním a pozitivně naladěným životním stylem.

Krásné jarní období přeje

Mgr. Janka Pálešová
Výživová poradkyně

 

public-4.avif

25. 2. 2025

by Javorský

Produkty vhodné pro děti

Které produkty je možné zařadit do jídelníčku dětí, ať už jako svačinu nebo jako doplněk stravy pro mladistvé sportovce, kteří mají zvýšenou potřebu živin? Podívejte se na náš přehled rozdělený do jednotlivých věkových kategorií.

Dítětem se rozumí každá lidská bytost mladší 18 let.

Produkty pro děti všech věkových kategorií

Nartes kojenecká voda – Kvalitní voda z artéského pramene pro doplnění pitného režimu během celého dne i pro kojence, nebo pro přípravu kojeneckých pokrmů.

Nartes pramenitá voda – Voda Nartes patří mezi slabě mineralizované vody, a proto je vodou vhodnou pro běžný pitný režim všech věkových kategorií bez omezení.

Produkty vhodné pro děti od 3 let

DeNuts – Křupavé tyčinky z oříšků, semínek a medu. Vhodné jako svačina mezi jídly.

Denuts Cream – Jemné ořechové krémy. Vhodné přidat do kaší, na palačinky, do smoothie.

Denuts Cream Nutrenella – Prémiový lískooříškový krém s jedinečným složením. Vhodný přidat do kaší, na palačinky, do smoothie.

Denuts Cream arašídové máslo – 100% arašídový krém jemné konzistence. Vhodný přidat do kaší, na palačinky, do smoothie.

Energy Bar – Kvalitní svačinka na bázi ovesných vloček doplní energii pro každé dobrodružství.

Just Fruit – Tyčinka s více než 50 % šťavnatého ovoce v tenkém oplatku. Ideální na doplnění energie kdykoliv během dne.

Flapjack Gluten Free – Pořádná porce energie na bázi bezlepkových ovesných vloček.

Voltage Energy Bar (jen varianta bez kofeinu!) – Cereální tyčinka, která výborně zasytí. Navíc je obohacena o antioxidanty a obsahuje rychlý i postupně se uvolňující zdroj energie.

Protein Bar – Proteinová tyčinka s výbornou chutí a vyváženým poměrem bílkovin vůči sacharidům.

Protein Pancake – Nadýchané proteinové palačinky obsahující 16 g kvalitních bílkovin a žádný přidaný cukr. Ideální jako snídaně nebo svačina.

Protein Porridge – Bezlepková ovesná kaše s obsahem 30 % bílkovin a vysokým množstvím vlákniny. Perfektní pro rychlou přípravu snídaně či svačiny kdykoli během dne.

Isodrinx hotový nápoj – Hotový isotonický nápoj je ideální volbou pro doplnění elektrolytů a hydrataci organismu při intenzivní aktivitě do 60 minut.

Isodrinx (jen varianta bez kofeinu!) – Sportovní nápoj s elektrolyty v sypké formě, který zajistí optimální hydrataci a kvalitní dávku energie během fyzické aktivity.

Isodrinx Tabs – Sportovní nápoj s elektrolyty ve formě tablet, který zajistí optimální hydrataci a kvalitní dávku energie během fyzické aktivity.

Omega 3 Plus Softgel Caps – Prémiová forma rybího oleje s obsahem EPA a DHA ve speciálních softgelových kapslích, obohacená o vitamin D.

Vitamin C se šípky – Nejvyhledávanější vitamin pro podporu imunity. Jedna tableta obsahuje 500 mg vitaminu C, který je navíc doplněn o extrakt z šípku.

Produkty vhodné pro děti od 10 let

Vitamins D3+K2 – Synergické působení vitaminů D3 a K2 ve vysoké dávce, pro optimální stav kostí a podporu imunity.

Protein Oat Breakfast – Pořádná porce proteinové kaše na bázi bezlepkových ovesných vloček. Vysoký obsah bílkovin, vlákniny a přidané superfoods z ní dělají nepřekonatelnou snídani či svačinu.

Produkty vhodné pro děti od 12 let

100% Whey Protein – Prvotřídní syrovátkový protein s jedinečnou chutí. Vyrobený technologií CFM, díky které si bílkoviny zachovají všechny biologicky účinné složky.

Whey Core – Dobře vstřebatelný a rychle využitelný syrovátkový protein za fantastickou senu. Při nedostatku bílkovin můžete přidat třeba i menší dávku do kaší či jogurtu.

Flexit Gelacoll Caps – Kloubní péče obsahující velké množství hydrolyzátu želatiny a vitamin C, přispívající k tvorbě kolagenu.

Collagen Liquid – Tekutá forma hydrolyzovaného kolagenu, obohacená o měď a vitaminy B6, B12, biotin a C.

Magneslife Active Drink – Speciální instantní směs důležitých vitaminů a minerálních látek, jako jsou hořčík a draslík, k přípravě nápoje pro doplnění tekutin a potřebných látek po sportovní aktivitě.

Protein Muffins – Nadýchané muffiny s vysokým obsahem kvalitního proteinu a kousky čokolády, nebo malin, které vykouzlíte za pár minut. Skvělá alternativa místo sladkých koláčků.

Qwizz Protein Bar – Lahodná proteinová tyčinka s křupinkami a karamelem. Vysoký podíl vlákniny, bezlepkové složení a nízký obsah cukru z ní dělají ideální svačinu, když honí mlsná.

Produkty vhodné pro děti od 15 let

Delicious Vegan Protein – Proteinový superfood. Vegan koktejl tvořený 4 druhy rostlinných bílkovin, které představují komplexní zdroj plnohodnotných proteinů, doplněný o důležité nutrienty.

Protein Bar 50 – Výjimečnost tyčinky podtrhuje minimum cukru, bezlepkové složení a 50 % bílkovin, které přispívají k růstu a udržení svalové hmoty. Chutná svačinka, když potřebujete doplnit bílkoviny.

Deluxe Protein Bar – Luxusní proteinová tyčinka obsahuje křupavé proteinové crispy, 32 % bílkovin a velké množství vlákniny. Lahodný snack kdykoli během dne.

Excelent Protein Bar – Nejoblíbenější proteinová tyčinka, která představuje alternativu běžným čokoládovým tyčinkám. Poskytne potřebnou energii, bílkoviny, vitaminy skupiny B, a hlavně skvělou chuť.

Excelent Protein Bar Double – Nejoblíbenější proteinová tyčinka s jedinečnou kombinací chutí. Poskytne potřebnou energii, bílkoviny a vitaminy skupiny B.

Magneslife Instant Drink Powder – Dobře vstřebatelná forma hořčíku doplněná o antioxidanty a vitaminy skupiny B. V sypké formě bez konzervantů. Ideálně popíjejte během dne.

Mineral Zinc 100% Chelate – Vysoký obsah zinku v dobře vstřebatelné chelátové formě, pro podporu správné funkce imunitního systému a normálního stavu vlasů, nehtů a pokožky.

Zerodrinx – Lehce rozpustné tablety pro přípravu hypotonického nápoje, v osvěžujících příchutích a zcela bez umělých barviv i bez cukru.

Poznámka: U většiny doplňků stravy je doporučení o nevhodnosti pro děti (legislativně do 18 let), kvůli vysoké koncentraci určité látky. Je třeba brát ohled k nedokončenému vývoji dítěte, kde některé látky v koncentrovaném množství mohou jejich vývoj ovlivnit.

Mgr. Veronika Pokorná, DiS.

Mgr. Veronika Pokorná, DiS.